Як збудувати дім з нуля. Покрокова інструкція
Як вибрати ділянку під забудову
Отже, щоб розпочати будівництво, спочатку має бути земля, на якій з’явиться майбутній будинок. Ділянки умовно діляться на чотири типи: у місті — під садівництво та під забудову, у селі — під будівництво та господарювання, а також котеджні містечка (без городів, курей та іншої худоби).
Найважливіші параметри вибору ділянки:
- вигідне розташування (неподалік від міста, з рекреаційними можливостями);
- наявність необхідних для життя комунікацій та інфраструктури: електрики, газу, доріг;
- близькість соціальної інфраструктури: шкіл, лікарень магазинів;
- належним чином оформлене цільове призначення ділянки — під забудову.
Ще один важливий параметр — розмір ділянки. Оптимально зводити будинок загальною площею 100-120 кв.м на ділянці від 500 кв.м (5 соток). Ідеться не тільки про зручності, а й про будівельні та протипожежні норми, яких ніхто не скасовував і які слід брати до уваги ще на стадії створення плану розміщення на ділянці.
Зокрема, згідно з нормами, відстань від паркану до стіни будинку має бути не менше 4 метрів. Хоча норми змінювалися та обмеження посилювалися у 2019 році, ще залишаються виправлення на випадки, коли будівля не нова чи відбувається реконструкція, а не забудова нещодавно виділених ділянок.
Припустимо, є ділянка 15 м завширшки. І якщо по обидва боки цієї ділянки забрати по 4 метри площі, залишиться всього 7 м для будинку. Дотримуватися цих норм необхідно для введення об’єкта в експлуатацію, під’єднання його до комунікацій. Зрештою, дотримання правил допоможе добудувати будинок до кінця та убезпечити себе від судових розглядів із сусідами.
Трапляється, що через ділянку проходить повітряна лінія електропередачі або інші мережі, зокрема під землею. Може виявитися, що це високовольтна лінія з охоронною смугою 10 м ліворуч та праворуч, яку не можна забудовувати. Також через ділянку можуть бути прокладені газопроводи, які обмежують площу будівництва.